Liceum Ogólnokształcące profil humanistyczny

 Profil humanistyczny w liceum przeznaczony jest dla osób, które lubią czytać, dyskutować czy recytować. To dobry wybór dla wszystkich osób, interesujących się człowiekiem, historią i światem, którzy chcą dalej rozwijać swoje kompetencje i predyspozycje.

klasach humanistycznych najczęściej rozszerzanymi przedmiotami są: język polski, historia i język angielski. Jednak w zależności od konkretnej szkoły uczniowie, którzy wybiorą ten profil, mogą mieć położony nacisk także na inne przedmioty, np. filozofię czy wiedzę o społeczeństwie

Oprócz rozszerzanych przedmiotów bardzo ważne są także zajęcia dodatkowe, które oferuje szkoła. Dla klas humanistycznych często organizowane są wyjazdy do: teatru, kina, galerii obrazów i dzieł sztuki, muzeów, opery. Szkoły współpracują z różnego rodzaju organizacjami kulturalnymi i bibliotekami, dzięki czemu odbywają się wyjścia edukacyjne do w/w instytucji. Takie zajęcia rozwijają wśród młodych ludzi kreatywność, doskonalą kompetencje komunikacyjne, interpersonalne i językowe. Bardzo często są dobrym punktem wyjścia do rozpoczęcia studiów na określonym kierunku humanistycznym.

Wiele osób zastanawia się, co można robić po klasie humanistycznej. Chociaż zwykło się mawiać, że bardziej opłacalna praca znajdzie się raczej dla umysłów ścisłych, a nie humanistycznych, to warto jednak podążać za swoimi zainteresowaniami i zdecydować się na wybór profilu z rozszerzonym językiem polski i historią.

Jest bardzo dużo ciekawych kierunków studiów, na które można się zdecydować po klasie humanistycznej, np.: studia filologiczne (m.in. filologia polska, filologia angielska, sinologia itd.), psychologia, kulturoznawstwo, dziennikarstwo, edytorstwo, prawo i administracja, coaching, archeologia, historia, filozofia, historia sztuki czy kryminologia.

W XXI wieku oprócz znanych nam powszechnie zawodów polonisty czy prawnika, na uwagę zasługują nowe zawody, do wykonywania których przygotować nas może nauka w klasie o profilu humanistycznym. Należą do nich: copywriter, UX writer, korektor, redaktor czy specjalista SEO/SEM.