previous arrow
next arrow
Slider

Turyngia - podsumowanie I grupy praktyk zagranicznych w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego" - Żyjemy i uczymy się w Europie

Kategoria: Aktualności Opublikowano: środa, 09, styczeń 2019

W drugiej połowie listopada uczniowie klasy trzeciej o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych  w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów  i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”  - Żyjemy i uczymy się w Europie wyjechali na miesięczną praktykę zawodową  do Turyngii w Niemczech.

                                                                                                                                     

Po dziesięciogodzinnej podróży w towarzystwie opiekunki grupy pani Agnieszki Grabary, nasi uczniowie przybyli do Weimaru- stolicy romantyków. Jest to bardzo malownicza miejscowość położona w środkowych Niemczech, urzeka zabytkami i atmosferą związaną z Johannem Wolfgangiem Goethem i Friedrichem Schillerem. Podczas wycieczki zorganizowanej przez partnerów projektu młodzież obejrzała ogromny teatr, domy poetów, miejscową bibliotekę, pałac i późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła. Po pysznym ciachu i kawie nasi uczniowie udali się do trzech hoteli, w których mieli spędzić cztery tygodnie.

Pierwszym zaskoczeniem dla dwójki uczniów była droga, jaką musieli przebyć  od recepcji do swego pokoju. Zajęła im ona 7 minut, lecz kto by się tym przejmował, mając nielimitowany dostęp do basenu i innych rozrywek.

Na innych czekały- jak się wkrótce sami przekonali- życzliwe przyjęcie, domowa atmosfera, zabawne nieporozumienia językowe, walka z krojeniem wielkiej gęsi na oczach tłumu gości czy ratowanie pracownika zamkniętego w chłodni. Wszyscy jednak z zapałem przystąpili do pracy już następnego dnia po przyjeździe.

   

Nie samym gotowaniem człowiek żyje...

Turyngia oznacza nie tylko pracę i ćwiczenie umiejętności językowych, ale również podziwianie odmiennej architektury, poznawanie zwyczajów związanych ze świętami, zawieranie nowych  znajomości- także z młodzieżą pochodzącą z różnych regionów Polski.    

  

Jarmarki Bożonarodzeniowe to jedna z form spotkań i świętowania, która rozpoczyna się już na miesiąc przed świętami. W każdym, nawet najmniejszym miasteczku odbywają się tego rodzaju imprezy. W Eisenach można obejrzeć  dom Jana Sebastiana Bacha, wejść na zamek Wartburg, w którym ukrywał się Marcin Luter czy też zwiedzić muzeum Wartburga.

  

W okolicy znajduje się Park Narodowy  Hainich, na obszarze którego każdy powinien odbyć spacer ponad drzewami.

Na odważnych czekają niekoniecznie schody, dzikie koty i inne wrażenia…

  

Nie należy zapominać o mieście Gotha, w którym znajduje się zespół pałacowy Friedenstein – największa wczesnobarokowa rezydencja magnacka w Niemczech
z najstarszym na kontynencie europejskim parkiem w stylu angielskim, barokowym pałacem Friedrichsthal, pałacem zimowym, muzeum książęcym oraz zabytkową oranżerią.

  zamek

 oranżeria

W połowie pobytu w Polsce, jak i w Niemczech obchodzone są Mikołajki. Dla naszych uczniów oznaczały one spotkanie z dyrekcją szkoły oraz prezenty przywiezione z kraju ojczystego. Nie obyło się bez wzruszeń.

    

16 grudnia pojawił się w Niemczech upragniony śnieg. Zima trwała jednak zaledwie dwa dni.

  

Powrót do domu zbliżał się nieuchronnie. Więzi się zacieśniały, pracy nie ubywało,  ale sprawiała wielką przyjemność. Wszyscy chcieli się nauczyć jak najwięcej, a jednocześnie podzielić zdobytą już wiedzą.

  

Na pożegnanie każdy otrzymał od właścicieli hotelu lub szefów kuchni upominki.

tuż przed wyjazdem do Polski...

Granica przywitała korkami, lecz na widok województwa lubuskiego wszystkim zabrakło tchu…  że to już Polska.  Nie ma jak to polskie jedzenie.

Pomorze  zaskoczyło wszystkich dużą ilość śniegu, jednak  po trwającej 11 godzin podróży  w rytmie przebojów Szpaku i już pod opieką pani Agnieszki Chmielewskiej, ekipa bezpiecznie dotarła do domu. Przed szkołą na przybyłych oczekiwały stęsknione rodziny i dyrekcja szkoły. Uczniowie przywieźli ze sobą masę doświadczeń, wspomnienia i świetne oceny z praktyki.

Odsłony: 901