previous arrow
next arrow
Slider

Ten cudny Paryż ...

Kategoria: Aktualności Opublikowano: piątek, 13, październik 2017

2 października był wyjątkowym dniem, gdyż właśnie wtedy grupa uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami  udała się na niezapomnianą wycieczkę do Francji. Słoneczny, ciepły dzień jesienny w perspektywie wyprawy do Paryża-najpiękniejszego miasta świata-wprawiał w fantastyczny humor.

Po długiej podróży dotarliśmy do Paryża i od razu zaczęliśmy zwiedzanie. Wszyscy przeszliśmy na Plac Concorde z charakterystycznymi fontannami.To wtedy po raz pierwszy ujrzeliśmy Łuk Triumfalny oraz Pola Elizejskie, a w oddali za drzewami - szczyt Wieży Eiffla - najbardziej charakterystyczne i rozpoznawalne symbole francuskiej stolicy. Oczywiście nie mogło zabraknąć spaceru po Polach Elizejskich. Paryż przywitał nas bukietem zniewalających wonności, bowiem zwiedzanym przez nas obiektem było również królestwo zapachów - Muzeum Perfum Fragonard. Tu wyjaśniono nam tajemnice produkcji pachnideł dawniej i dziś.

Kolejnego dnia po przybyciu do Wersalu zatrzymaliśmy się na wprost pałacu zbudowanego dla Ludwika XIV, słynnego Króla-Słońce. Otaczające go ogrody, fontanny, krzewy i kwiaty w blasku słońca zrobiły na nas niesamowite wrażenie, które spotęgowały jeszcze niezwykle bogate i piękne wnętrza pałacowe. Słoneczne i ciepłe popołudnie było chwilą wyciszenia. Autokarem udaliśmy na cmentarz Père-Lachaise, na którym znajdują się groby znanych postaci między innymi Jima Morrisona oraz Fryderyka Chopina.

Mieliśmy również okazję zwiedzić położoną na wzgórzu Montmartre imponującą bazylika Sacré-Coeur, czyli Najświętszego Serca Jezusowego, zbudowaną jako wotum w 1914 roku za ocalenie miasta w wojnie francusko-pruskiej. Góruje ona nad całą dzielnicą, zaś z tarasu widokowego rozciąga się zachwycająca Katedra Notre-Dame. Patrząc na to przepiękne miasto, w pełni zgodziliśmy się ze słowami króla Henryka IV ,,Paris vaut la messe” („Paryż wart jest mszy”).

 Krętymi uliczkami zeszliśmy na Plac Pigalle i zobaczyliśmy  Moulin Rouge. W świetle dziennym fasada budynku nie robi wrażenia. Natomiast wieczorem, gdy zaczyna się przedstawienie magia tego miejsca zaczyna działać.

Zwiedziliśmy również nowoczesną dzielnicę la Defense, która ma  charakter biznesowy. Dzielnica nazywana jest  paryskim Manhattanem gdzie pracuje ponad 150 tysięcy osób, tutaj mają również siedzibę największe firmy francuskie.

Potem przyszła wreszcie kolej na słynna katedrę Notre-Dame de Paris, arcydzieło sztuki gotyckiej. Jej uroda, koronkowe rozety i przepiękne witraże zachwyciły wszystkich. Katedra była inspiracją dla wielu twórców, między innymi dla wielkiego pisarza romantycznego, Victora Hugo, który w znanej na całym świecie powieści ,,La cathédrale Notre-Dame de Paris” opisał tragiczną miłość dzwonnika z katedry, Quasimodo do pięknej Cyganki- Esmeraldy.

W ostatni dzień zwiedzaliśmy także Luwr - kolejny symbol Francji. Dziś Luwr jest jednym z najbogatszych muzeów na świecie. Ponad 30.000 dzieł sztuki pogrupowanych jest w siedem kolekcji. Mimo krótkiego pobytu w Luwrze, wszyscy widzieli słynną Mona Lisę Leonardo da Vinci i antyczną rzeźbę Wenus z Milo.

 Rejs po Sekwanie to obowiązkowy punkt programu w trakcie pobytu w Paryżu,  mogliśmy podziwiać najsłynniejsze zabytki Paryża oraz nabrzeża Sekwany wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z innej perspektywy.

W ten dzień mogliśmy nareszcie zobaczyć stojącą w Paryżu od 125 lat 300-metrową Wieżę Eiffla oraz widok z niej na stolicę kraju.

Po zmroku ze smutkiem i żalem pożegnaliśmy się z francuską stolicą, zrobiliśmy ostatnie fotografie i udaliśmy się do autokaru, aby wyruszyć w podróż do Polski. Dane nam było poczuć niesamowity klimat Paryża, spróbować dań kuchni francuskiej, doskonalić język, poznać obyczaje i przyzwyczajenia Francuzów.

 AU REVOIR, PARIS!! MERCI BEAUCOUP!!

Odsłony: 3745